واحد فروش : ناصری : 09187555638

مزایای داکت اسپلیت ها

مزایای داکت اسپلیت ها
1402-01-20 0
 1. انواع داکت اسپلیت ها
 2. نحوه کار کردن داکت اسپلیت ها
 3. محل نصب داکت اسپلیت ها
  1. نصب در مکان سایه
  2.  محلی که در آن تهویه هوا بخوبی انجام شود
  3. جایی که از ضربه و رطوبت دور باشد:
  4.  در زمان انتخاب محل نصب باید سر و صدای یونیت خارجی را در نظر بگیریم
 4. هزینه اجراء داکت اسپلیت ها:
  1. هزینه کانال کشی و عایق کاری آن:
  2.  هزینه لوله مسی و درین و اجراء آنها
  3.  هزینه شستشو لوله با گاز ازت:
  4. هزینه اجرای لوله آبگرم برای سیستم گرمایشی:
  5. هزینه شاسی یونیت داخلی:
  6. هزینه کابل کشی قدرت وفرمان:
  7. هزینه اجرای کابل فرمان و ترموستات:
  8. هزینه ترموستات گرمایشی یا ثانویه:
 5. ظرفیت داکت اسپلیت ها
 6. مزایای داکت اسپلیت ها
  1. یک سیستم مستقل برای هر واحد در نظر گرفته میشود:
  2. داکت اسپلیت ها هوای تازه را با درصد اکسیژن بالااز بیرون گرفته و آنرا به داخل ساختمان ارسال میکند:
  3. فیلتر کردن و تصفیه هوا و جلوگیری از ورود گرد وخاک به داخل ساختمان:
  4. قیمت مناسب داکت اسپلیت ها نسبت به دیگر سیستم های تهویه مطبوع
  5. استفاده از یک دستگاه داکت اسپلیت قدرتمند برای کاهش هزینه ها
  6. کنترل کردن راحت دمای داکت اسپلیت ها
  7. ایجاد گرمایش با داکت اسپلیت
  8. بازگرداندن هوای داخل ساختمان به یونیت داخلی:
 7. نتیجه گیری و جمع بندی

مزایای داکت اسپلیت ها

مزایای داکت اسپلیت ها، داکت اسپلیت یک نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی است که در بسیاری از ساخت و سازهای مسکونی و اداری و تجاری مورد استفاده قرار میگیرند. داکت اسپلیت ها از دو بخش تشکیل شده اند:

 • یونیت خارجی(کمپرسور)
 • یونیت داخلی(هواساز)

یونیتهای خارجی بصورت توکاردر سقف کاذب بکار گذاشته میشود و با استفاده از کانال کشی یا مستقیم هوا را به سایر مکانها انتقال میدهد. در داکت اسپلیت ها سرمایش و گرمایش بوسیله حرکت هوا در یونیت های داخلی یا همان هوا ساز با مکش هوا به داخل صورت میگیرد.عملکرد سرمایش کاملا شبیه کولرهای گازی است و عملکرد گرمایشی با استفاده از کویل های آب گرم است.  

انواع داکت اسپلیت ها

انواع داکت اسپلیت ها عبارتند از: داکت اسپلیتها در دو نوع معمولی و اینورتر دار تولید میشوند که در نوع معمولی دور موتور ثابت است و موتور بصورت دائم کار میکند و حتما باید خاموش و روشن شود که همین امر باعث پر مصرف بودن آن در انرژی میشود. اما در نوع اینورتر دار به حسگرهای داخلی مجهز است. موتور بصورت اتوماتیک کار میکند یعنی تعداد دور و قدرت کمپرسور با توجه به دمای محیط تغییر میکند.(مواقعی که محیط خنک میشود دور موتور کم و زمانیکه هوا گرم میشود دور موتور زیاد میشود) همین امر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی میشود. انواع داکت اسپلیت

 

 

نحوه کار کردن داکت اسپلیت ها

کار کردن داکت اسپلیت ها کاملا شبیه کولر گازی میباشد و تفاوت جدی با یکدیگر ندارند. اما اثر گرمایشی آن به روش دیگری انجام میشود.به اینصورت که مبرد گازی در یونیت خارجی گرم میشود و از طریق لوله مسی به یونیت داخلی و کویل های موجود هدایت میشود.این هوا که قبلا پردازش شده ودمای آن گرم شده از طریق کانال یا فن به اتاق انتقالذ پیدا میکند. دیگر عملکرد گرمایشی به اینصورت است که آب گرم از پکیج و موتورخانه داخل یونیت داخلی میشود که هوای موجود در یونیت داخلی با کویل گرم تماس پیدا میکند و باعث افزایش دما میشود. سپس از طریق کانال و شیر وارد مکان مورد نظر میشود.    

محل نصب داکت اسپلیت ها

همانطور که قبلا گفته شد داکت اسپلیت از دو قسمت یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده ،لوله های مسی و دریچه های اصلی به همراه یونیت خارجی هستند. یونیت داخلی،کانال ها و دریچه های اصلیدر زیر سقف کاذب متصل میشوند.پس موضوع مهم در نصب داکت اسپلیت محل نصب یونیت خارجی است. برای عملکرد بهتر و اطمینان از مقرون به صرفه بودن داکت اسپلیت و روان آن برای نصب یونیت خارجی بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

نصب در مکان سایه

  بسیار مهم است که به یونیت خارجی نور مستقیم آفتاب نتابد زیرا نور مستقیم باعث گرم شدن یونیت خارجی شده وبر طوال عمر و عملکرد آن تاثیر منفی دارد.

 محلی که در آن تهویه هوا بخوبی انجام شود

  محل نصب یونیت خارجی را بیرون از ساختما یا روی پشت بام در نظر میگیرند تا تهویه هوا بخوبی انجام شود.زیرا وجود هر گونه اشیاء یا زباله های نزدیک ، پوشاندن یونیت خارجیو یا وجود هر گونه گیاه میتئاند به عملکرد سیستم اثر منفی بگذارد.  

جایی که از ضربه و رطوبت دور باشد:

  یونیت خارجی باید از ضربه و رطوبت دور باشد که مطمن باشیم دستگاه خراب نمیشود و نیاز به تعمیر زود هنگام ندارد.  

 در زمان انتخاب محل نصب باید سر و صدای یونیت خارجی را در نظر بگیریم

  یونیت خارجی هنگام کار با صدا همراه است.بهتر است در زمان انتخاب محل نصب آن از نزدیکی به اتاق خواب خودمان یا همسایه ها دوری شود که باعث مزاحمت نشود.  مراحل نصب داکت اسپلیت

 

هزینه اجراء داکت اسپلیت ها:

برای اجراء داکت اسپلیت ها به چند پارامتر نیاز است که هر کدام هزینه متفاوتی دارد. در ادامه به هزینه اجراء هر کدام از این پارامترها میپردازیم:  

هزینه کانال کشی و عایق کاری آن:

  برای توزیع هوای مطبوع به کانال های استاندارد نیاز است. از جمله این کانال ها میتواتن به گالوانیزه، پلی اورتان و لوله فلکسیبل اشاره کرد. با توجه به شرایط پروژه باید مناسبترین کانال کشی توسط کارفرما با مشاوره با متخصصینمشخص شود. عایق کشی کانالها بسیار مهم است زیرا از اتلاف سرما یا گرما به زیر سقف جلوگیری میکند.  

 هزینه لوله مسی و درین و اجراء آنها

  در سیستمهای داکت اسپلیت بین یونیهای داخلی و خارجی دومسیر با لوله مسی اجرا میشود که یکی از آنها برای انتقال کاز مبرد در فاز گاز و دیگری برای انتقال گاز مبرد به فاز مایع است. لوله درین یکی دیگر از لوله هایی است که در داکت اسپلیت استفاده میشودکه کار آن تخلیه آب چگالیده شده در اپراتور یونیت داخلی است.هزینه لوله های مسی بستگی به ضخامت آنها دارد که باید استاندارد انتخاب شود .اگر ضخامت لوله کم باشد هزینه اجراء آن کاهش میابد. برای اجراء لوله های درین بیشتر از لوله های سفید یا لوله پلیکا استفاده میکنند.  

 هزینه شستشو لوله با گاز ازت:

  گاهی اوقات در مسیر اتصال دو لوله جوشکاری اجام میشود که در اثر این جوشکاری لایه بیرونی و داخلی لوله مسی پوسته پوسته و سیاه میشود. این پوسته ها ممکن است باعث گرفتگی لوله مویین یا مبدل های موجود در دستگاه شود.برای جلوگیری از این اتفاق در پایان کار لوله ها را با گاز ازت شستشو میدهند.  

هزینه اجرای لوله آبگرم برای سیستم گرمایشی:

  اگر عملکرد گرمایشی داکت اسپلیت باکویل آبگرم در نظر گرفته شده باشد نیاز به لوله های رفت و برگشت آب است که از لوله پنج لایه استفاده میشود.  

هزینه شاسی یونیت داخلی:

  یونیت داخلی باید از یک دستگاه آویزان شود.نصب شاسی نیاز به جوشکاری دارد و باید در زمان اجرای سایر پارامترها انجام شود.اجرای این شاسی به سرامیکها آسیب میزند پس باید قبل از آن اجرا شود.  

هزینه کابل کشی قدرت وفرمان:

  برق کار پروژه باید از پشت هر فیوز که در واحدهای مسکونی وجود دارد، یک کابل ۳ در ۴ میلیمتر را تا پشت بام اجرا کند. یک کابل فرمان 5 سیم نیز باید بین واحدهای داخلی و خارجی نصب شود. دوستان قانون طناب توسط هنر استفاده از لوله مسی بر روی لوله حاکم است. یکی دیگر از هزینه‌های اجرا داکت اسپلیت که در واقع جز هزینه‌های زیرسازی اجرای و نصب داکت اسپلیت محسوب می‌شود، سیم‌کشی کابل قدرت و سیم‌کشی کابل فرمان بین یونیت‌های داخلی و خارجی است.  

هزینه اجرای کابل فرمان و ترموستات:

  برای روشن و خاموش کردن دستگاه و تنظیم دمای محیط یک ترموستات روی دیوار نصب میشود که با یک کابل به یونیت داخلی متصل است البته برخی از برندها این کابل و ترموستات را همراه یونیت داخلی میفروشند که در اینصورت نیاز به خرید جداگانه نیست.  

هزینه ترموستات گرمایشی یا ثانویه:

  ترموستات اصلی دستگاه در حالت عادی فن گرمایشی ندارد.چون وظیفه فن تنها گردش هوا در محیط است.برای آنکه حالت گرمایشی دستگاه اتوماتیک شود نیاز به یک شیر برقی و ترموستات داریم.ایترموستات ثانویه زمانیکه دما زیاد شود فرمان قطع ورد و خروج آب گرم را به شیر برقی میدهند .  

ظرفیت داکت اسپلیت ها

  داکت اسپلیت ها در ظرفیتهای 18000btu/hr تا 60000btu/hr در یک دستگاه تولید میشوند. استفاده از هر ظرفیت بستگی به محیط مورد استفاده دارد.ظرفیت های بیشتر از 36000 برای محیط های مسکونی مناسب نیستند زیرا با بزرگ شدن دستگاه سر و صدای آن بیشتر میشود و سپس حجم کانال کشی در دستگاههای بزرگ زیاد است که موجب پایین آمدن سقف و از بین رفتن زیبایی داخلی میگردد. در داکت اسپلیتهای بزرگ نیاز به برق سه فاز است که در واحدهای مسکونی برق سه فاز وجود ندارد.پس برای خرید ابتدا باید به ظرفیت مناسب و مشخصات الکتریکی آن دقت کرد.  

مزایای داکت اسپلیت ها

 

یک سیستم مستقل برای هر واحد در نظر گرفته میشود:

  اگر داکت اسپلیت برای تهویه چند واحد در یک آپارتمان در نظر گرفته شودبه ازای هر واحد یک دستگاه جداگانه با برق ورودی جداگانه دارد.در نتیجه هر واحد میتواند میزان مصرف انرژی خود را تحت کنترل داشته باشد. همچنین هزینه های سرمایشی و گرمایشی هر واحد مسقل است.  

داکت اسپلیت ها هوای تازه را با درصد اکسیژن بالااز بیرون گرفته و آنرا به داخل ساختمان ارسال میکند:

  داکت اسپلیت از دو قسمت یونیت داخلی که در زیر سقف کاذب یا قسمت ورودی و... کانال کشی شده و یا مستقیم وارد میشود و یک یونیت خارجی که خارج از ساختمان قرار میگیرد با لوله کشی مسی مبردبه هم وصل میشوند، تشکیل میشوند. یونیت داخلی با اپراتور هوا رو با استفاده از فن از طریق کانال از بیرون ساختمان میگیرد و سپس دمای آنرا تنظیم کرده و با استفاده از کانال های کشیده شده در قسمت های مورد نظر توزیع میکند. چون اپراتورها خارج از ساختمان هستند، هوای تازه را از بیرون به داخل ساختمان تزریق میکنند.  

فیلتر کردن و تصفیه هوا و جلوگیری از ورود گرد وخاک به داخل ساختمان:

  از دیگر مزایای داکت اسپلیت ها میتوان به توانایی آن در فیلتر نمودن هوای ورودی با نصب انواع فیلتر در مسیر عبور هوا که به فیلتر پاکسازی هوا معروف هستند اشاره کرد که از ورود گرد و خاک و آلودگی به داخل ساختمان جلوگیری میکند.  

قیمت مناسب داکت اسپلیت ها نسبت به دیگر سیستم های تهویه مطبوع

  هزینه تهیه این دستگاهها حدود 30 درصد کمتر از سیستمهای مانند مینی چیلر و فن کویل است.  

استفاده از یک دستگاه داکت اسپلیت قدرتمند برای کاهش هزینه ها

  از دیگر مزایای داکت اسپلیت میتوان به این اشاره کرد که بجای استفاده از چندین کولر گازی در یک واحد ساختمان از یک داکت اسپلیت استفاده کنیم.  

کنترل کردن راحت دمای داکت اسپلیت ها

  در هر اتاق برای هر دریچه یک تروموستات نصب میشودکه از طریق باز و بسته کردن آن میتوان ورود هوای سرد یا گرم را به داخل کنترل کرد.  

ایجاد گرمایش با داکت اسپلیت

  داکت اسپلیت برای سیستم گرمایشی از برق استفاده میکند.اما به دلیل وجود منابع گاز فراوان در کشور، استفاده از گاز به صرفه تر است. بنابر این در قسمت هواسازی دستگاه یا همان یونیت داخلی یک کویل آب گرم طراحی شده که آبگرم ارسالی از طریق پکیج یابویلر گاز سوز موتور خانه پمپاژ میشود. سپس مسیر آبگرم ورودی به یونیت داخلی فراهم شده و در نتیجه با چرخش فن هوای گرم را ایجاد میکند.مناطق سردسیر و نیمه سردسیر(امکان استفاده در محیطهای گرم و مرطوب و شرجی از جمله شمال و جنوب کشور)از این مزیت استفاده میکنند.  

بازگرداندن هوای داخل ساختمان به یونیت داخلی:

  علاوه بر تامین هوای تازه از دیگر مزایای داکت اسپلیت میتوان به این اشاره کرد که هوای مصرف شده داخل که دمای مناسبی دارد را از طریق دریچه بازگشت هوا و یک کانال دیگر مجدد آنرا به یونیت های داخلی فرستاده که به سیر کوله کردن معروف است. که در آنجا با هوای تازه ورودی مخلوط میکند.اگر دمای هوای ورودی قبل از رسیدن به کویل وفن یونیت داخلی به دمای هوای داخل ساختمان نزدیک باشد انرژی کمتری برای دمای مورد نظر مصرف میشود.بنابراین میتوان از این طریق در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.  مزایای داکت اسپلیت ها

 

نتیجه گیری و جمع بندی

  در این مقاله داکت اسپلیت هارو شرح دادیم.ابتدا دستگاه و روش کار ، انواع آن و حالت گرمایشی را توضیح دادیم سپس ظرفیت و مزایای داکت اسپلیتها مورد بحث قرار گرفت. آنچه در این مقاله ارائه میشود مهمترین مزایای داکت اسپلیت هامحسوب میشود که با در نظر گرفتن این موارد،نسبت به انتخاب و خرید سیستم گرمایشی و سرمایشی با آگاهی بیشتری خرید کنیم. در ایران بسیاری از افراد بنا به دلایلی اعم از کمبود جا- اختلاف سلیقه و عدم آگاهی با جزئیات فنی در انتخاب سیستم های تهویه مطبوع با مشکلاتی روبرو میشوند.کولرهای گازی برای اتاق ها و واحدهای کوچکتر مناسب است اما برای واحدهایی با ابعاد بزرگتر بهترین گزینه داکت اسپلیت میباشد. با توجه به نکاتی که در این مقاله گفته شد همه هزینه ها به جز ترموستات و اجرای کانال با هزینه شوفاژ و کولرگازی به صورت جداگانه تقریبا برابر است اما در عملکرد گرمایشی هزینه داکت اسپلیت از شوفاژ کمتر است چون در بیشتر مواقع نیاز به یک رفت و برگشت آب گرم داریم. با مطالعه این مقاله و همچنین مشاوره با متخصصین مجرب میتوانید فرآیند خرید را برای خود آسان کنید.برای خرید و مشاوره مطمئن سایت banesara.com را معرفی میکنیم.خوشحالیم که انتخاب بهترینها هستیم.

نظر خود را ارسال کنید
فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی بانه سرا

مشاوران بانه سرا در هر ساعت از شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات مشتریان گرامی خود می باشد

مشاوره و راهنمایی ناصری 09187555638